Budujemy alternatywnie
W Polsce jesteśmy tradycjonalistami. Lubimy naszą kuchnię, celebrujemy zwyczaje, jesteśmy rodzinni i gościnni.
I stawiamy tradycyjne domy - murowane, dużo, mające wytrwać pokolenia. Nie ufamy nowym technologiom, nawet jeżeli świetnie sprawdzają się gdzie indziej.
A szkoda, bo domy szkieletowe to bardzo dobre rozwiązanie na nasze polskie warunki. Czemu? Ponieważ takie domy są wbrew pozorom ciepłe, więc tańsze w utrzymaniu, są też szybkie w budowie. Największym wrogiem takiego domu jest huragan, jednak na naszej szerokości geograficznej tak silnych wiatrów nie ma.
Wady? Wymagają użycia drewna konstrukcyjnego wysokiej jakości oraz... sprawnej ekipy, ponieważ stawianie takiego budynku wymaga precyzji. Tak więc, dobrze sprawdź firmę, która ma ci taki dom postawić - sprawdź realizacje, najlepiej również na żywo.
Ocieplanie szkół i przedszkoli
Szkoły i przedszkola są miejscami edukacji dzieci, dlatego warto dbać o to, by podopieczni mieli możliwość rozwijania się w godnych warunkach. Ze względu na fakt, że szkoły i przedszkola mają ograniczone budżety, ustalone im przez władze samorządowe. Dzięki projektom unijnym, udało się dokonać termomodernizacji, a więc dociepleń budynków i zamontowaniem specjalnych systemów, które pozwalają na skuteczniejszą gospodarkę cieplną. Przed instalacją inteligentnych systemów termomodernizacyjnych, woźny lub osoby sprzątające zobowiązane były do pojawienia się w szkole czy przedszkolu wcześniej, by w niej nagrzać. Jeśli jednak było zbyt zimno, ponieważ w nocy zapanowały znaczne mrozy, dzieci po prostu będą marzły. Większość szkół nie może sobie bowiem pozwolić na ogrzewanie budynków przez pięć dni w tygodniu od rana do nocy. Systemy termomodernizacyjne są nie tylko skokiem w nowoczesność, ale przede wszystkim możliwością ogromnych oszczędności, ponieważ istnieje możliwość ustawienia ich w taki sposób, by o ustalonej porze panowała wybrana temperatura, a nie przez okres całej nocy.
Co Kowalski sądzi o oszczędzaniu energii?
Ile jest w Polsce domów, które można zaklasyfikować jako niskoenergetyczne? póki co niewiele. A jakie jest zdanie Polaków na temat oszczędzania energii?
(Źródło: Wikipedia)
47% osób ankietowanych uznaje aspekt finansowy jako największą korzyść z energooszczędnych rozwiązań.
22% osób odpowiada się za ochronną środowiska.
16% uznaje poprawę jakości i komfortu życia jako największą korzyść z zastosowania takich rozwiązań.
12% uznaje pozytywny wpływ na zdrowie jako najważniejszy aspekt energooszczędnych rozwiązań.
Jak widać, najbardziej do wyobraźni naszych rodaków trafia argument finansowy. Świadomość ekologiczna jest u nas ciągle dość niska, nie doceniamy również kwestii własnego zdrowia. Jest to dość przykre, zwłaszcza że koszty budowy domu energooszczędnego (mimo datacji) są ciągle dużo wyższe w porównaniu do tradycyjnej metody budowy.